Jesteś tutaj

Praga - stara i piękna cz. I.

Która Praga jest ciekawsza i piękniejsza:

  • Na lewym brzegu wznoszą się Hradczany, słynny Praski Hrad, z zamkami, pałacami, świątyniami o niezwykłej urodzie. Na lewym brzegu leży Mala Strana, o malowniczych wąskich uliczkach i uroczych ogrodach.Przeurocza jest wyspa Kampa, z rzeka Čertovką i domami wyrastającymi z wody, jak w Wenecji.
  • Na prawym brzegu Stare Miasto ze wspaniałym ratuszem i niezliczonymi zabytkami architektury. Jozefov - żydowska dzielnica ze starym cmentarzem i kilkoma synagogami. Nowe Miasto, Plac Wacława, czyli słynne Vaclavskie Namesti - ruchliwe centrum miasta, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy. Na prawym brzegu rozciągają się także ogrody Vyszehradu. Jeśli ktoś chce się kierować metryką warto, aby widział, że najstarsze jest Stare Miasto, bo powstało w 1232 roku, Mala Strana - w 1257 roku, Hradczany na początku XIV wieku i Nowe Miasto - w 1348 roku. Praga w przeszłości to były aż cztery miasta, otoczone murami i posiadające swoje własne przywileje. Tak naprawdę tych miast było pięć, bo istniała przecież specjalna dzielnica żydowska, Jozefov, z własnym ratuszem i własnymi władzami.

Polski
Pokaz zdjęć: 
Bazylika św. Jerzego

Most Karola

Najsłynniejszy symbol Pragi łaczący Malą Stranę i Stare Miasto od XIV wieku. Na obu jego końcach wznoszą sie piękne wieże- na jedną z nich warto się wdrapać aby przekonać się, że mierzący ponad pól kilometra most prosty nie jest. Trzy jego filary stoją na lądzie- na wyspie Kampą zwaną. Most jest zwykle pełen turystów, warto wybrać się na niego późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Zarówno w dzień jak i w nocy widoki na nim wspaniałe- najlepiej przespacerować się po moście zarówno w świetle dnia jak i po zmroku.

Hradczany

Dzielnica z okazałymi pałacami, kamienicami i oczywiście Zamkiem Królewskim (a na jego terenie piękna katedra Św. Wita, zatłoczona niestety Złota Uliczka i ciekawe wnętrza, których będąc w Pradze 2,3 dni pewnie zobaczyć nie zdążycie). W sąsiedztwie Hradczan znajduje się klasztor na Strahovie- a za jego południową furtką moim zdaniem najpiękniejszy widok w Pradze- panorama Hradczan i Malej Strany- to musicie zobaczyć! Ukrytym skarbem dzielnicy jest też uliczka Nowy Świat- nie mniej piękna od Złotej a dużo mniej zatłoczona.

Polecam cz II wycieczki po Pradze.

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer