pt., 10/20/2017 - 05:19, Ireny, Kleopatry, Witalisa

Jesteś tutaj

Blogi

27-03-2015

Polski

Jestem w  Antigua pierwszej stolicy Gwatemali.

Kategoria: 

18-03-2015

Polski

Pobyt w Rio Dulce to piękne chwile i refleksja nad tym co dalej...

 

Kategoria: 

2015-03-10

Polski

Dziś wyjazd z Bacalar,Meksyk -> Tikal,Gwatemala.Koniec nurkowania i wygrzewania się na rafie M. Karaibskiego. 9 godzin jazdy autobusem, za godzinę  ruszam.

 

Kategoria: 

2015-03-05

Polski

Wczoraj pojechalismy z Tulum do Cobe na kilkugodzinną wycieczkę lokalnym autobusem. Jest to kompleks ruin, skrywający podobno największą piramidę Jukatanu, na którą, co ważne, można bez problemu się wspiąć. Trzeba przyznać, że miejsce, w którym położone są pozostałości tego miasta Majów, jest fajnie usytuowane w dżungli.

Kategoria: 

2015-03-04

Polski

Dziś wróciliśmy do Meridy – stolicy Jukatanu

Centrum miasta to duży kwadratowy plac pełny zieleni, porośnięty m.in. drzewami laurowymi, stanowi centrum niespełna 800-tysięcznego miasta Mérida (aglomeracja około 1,2 miliona), stolicy meksykańskiego stanu Jukatan. Jest w nim prawdziwym centrum i to od czasów najdawniejszych.Również przed najazdem hiszpańskich konkwistadorów stała w tym miejscu piramida świątynna i pałac władcy jednego ze szczepów Majów w ich stolicy Ti’ho’. Podbił ją w 1542 roku na czele swoich oddziałów major Francisco de Montejo zwany „el Mozo” i założył kolonialną Méridę.Upamiętniając w ten sposób hiszpańskie miasto o tej nazwie, gdyż zastane w Ti’ho’ zabytki skojarzyły mu się z rzymskimi w ojczyźnie. Były to gmachy zbudowane z kamieni łączonych zaprawą, opisane przez franciszkanina Diego di Landa, późniejszego tutejszego biskupa, który wykonał także ich rysunki.Największym z nich była piramida świątynna Baklu’mchan o bokach po 120 m długości i szerokości, wysoka na 10 m. Przebudowana później na klasztor franciszkanów oraz twierdzę San Benito.Na terenie tym stoi obecnie centralny rynek miasta – Mercado Municipal Lucas de Gálvez. Odległy o dwie przecznice na wschód i jedną na południe od Plaza Mayor, jak najczęściej nazywany jest centralny plac Méridy.

 

Kategoria: 

Strony

Copyrights by CC&RM