You are here

Kamienne kręgi

Grzybnica

Polish

Grzybnica

Rezerwat "Kamienne Kręgi" został utworzony w 1979 roku na wniosek Wojewody Koszalińskiego za zgodą Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego przy poparciu Ministerstwa Kultury i Sztuki. Organizacją rezerwatu i badań zajmował się Wojewódzki Konserwator zabytków w Koszalinie. Badania w latach 1974 - 1986 prowadził Ryszard Wołągiewicz z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Opiekę merytoryczną nad obiektem sprawuje Muzeum w Koszalinie, zagospodarowaniem rezerwatu zajmuje się Nadleśnictwo w Bobolicach.

Piaszno

Polish

Piaszno

Rekonstrukcja wioski Gotów

Leśno

Polish

Leśno

 Droga do rezerwatu archeologicznego

Odry

Polish

Odry

Odry - wieś w powiecie chojnickim znana przede wszystkim z leżącego nad Wdą (Czarną Wodą) rezerwatu "Kręgi kamienne". Na terenie rezerwatu znajdują się pozostałości cmentarzyska plemienia Gotów, które użytkowało ten obiekt w latach ok. 70/80 n.e. do ok. 230/250 n.e. Ogółem odkryto 616 grobów ciałopalnych i szkieletowych. Cmentarzysko w Odrach – cmentarzysko kultury wielbarskiej przypisywane jest wędrówce Gotów i Gepidów ze Skandynawii nad Morze Czarne.

 Kamieny krąg nr IV

Węsiory

Polish

Węsiory

W Węsiorach, rozsiane są w lesie pozostałości kompleksu, którego wiek oceniany jest na około 4000 lat. Stworzone zostały w tym samym okresie, co sławne Stonehenge. Badający je astronomowie stwierdzili tak na podstawie obliczeń przesileń letnich i ustawienia względem nich kamieni, biolodzy zaś na podstawie wieku unikalnych, pokrywających głazy mszaków i porostów, żywych reliktów. Kamienne kręgi w Węsiorach, to raczej miejsca wieców i spotkań starszyzny plemiennej oraz sądów plemiennych, a nieliczne pochówki znalazły się tam już po zaprzestaniu użytkowania kręgów jako miejsc spotkań.

 1.Krąg Ofiarny, 2.Krąg Niepełny I, 3.Krąg Strażnika, 4.Krąg Bezimienny, 5. Krąg Spotkań,

6. Krąg Niepełny II,  7. "CHRAM" miejsce święt (świątynia).

Wyprawa po Kamiennych Kręgach (Kromlech) w Polsce.

Polish

 

Wyruszyłem o 4.00 z Ostrowa z małej kaszubskie wsi gdzie przebywałem z rodzina na wczasach. Dojechałem do powiatu kartuskiego w województwie pomorskim.  Tutaj w przepięknych okolicach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, u stóp wzniesień, zwanych Wzgórzami Szymbarskimi znalazłem cmentarzysko założone przez Gotów w  I wieku n.e. Ten przybyły ze Skandynawii lud osiedlił się na Pojezierzu Kaszubskim i kultywował tu swój obrządek chowania zmarłych.  W taki oto sposób na Pomorzu pojawiły się nie znane do tej pory spektakularne kurhany, otoczone wieńcami kamieni. Dodatkowo pomiędzy tymi grobowcami znajdowały się kręgi z wielkich głazów narzutowych, w obrębie których jak się interpretuje, odbywały się zebrania i sądy.

Goci na Pomorzu.

Polish

Goci wokół Kamiennych Kręgów na Pomorzu.

 

       W pierwszych dziesięcioleciach I wieku n.e. obok stref zwartego osadnictwa kultury wielbarskiej istnieją miejsca pustek osadniczych, chodzi o obszary Pojezierza Kaszubskiego i Krajeńskio. Około 70 roku n.e. obszary te zostają nagle zasiedlone przez przybyszów z zewnątrz. Ludność osiadłą na Pomorzu i przybyłą obecnie łączy przynależność do tego samego kręgu kulturowego, objawiająca się w identycznym zestawie form przedmiotów stosowanych w codziennym życiu, zbliżonej sferze ideologicznej (brak broni na cmentarzyskach) i podobnej wrażliwości artystycznej (rozkwit złotnictwa). Cechuje je ten sam poziom rozwoju sił wytwórczych, choć odnotować należypewne ubóstwo nowo założonych cmentarzysk w porównaniu do dużo bogatszych znad dolnej Wisły.

Kamienne kręgi w Polsce cz. I.

Polish

Kiedy powstały Kamienne Kregi w Polsce?   

         Tego tak naprawdę nie wiemy. Radiesteci badający kręgi twierdzą, że powstały 4000 lat temu. Naukowe badania archeologów określiły ich powstanie na 1 w. p.n.e. Mimo, że niewątpliwie kręgi są miejscem pochówków, to dla Gotów bardziej było to miejsce, gdzie odbywały się tingi czyli wiece i zgromadzenia o charakterze religijnym. 

        Uważam, że kamienne kręgi, które możemy oglądać w Węsiorach, Odrach, Grzybnicy, oraz innych miejscach pochodzą z epoki megalitycznej, co jest zgodne z czasem pochodzenia kręgów bretońskich i brytyjskich, a były użytkowane przez ludność gotyjską, w tym użytkowane jako cmentarze oraz miejsca ofiar jak to miało miejsce w Peru czy Boliwii. Inkowie przybyli na tereny gdzie po kulturze megalitycznej pozostały doskonale zachowane artefakty architektoniczne które swoją doskonałością wprawiały Inków w zachwyt.

Kamienne kręgi – pochodzenie, klasyfikacja, chronologia

Polish

Kamienne kręgi z celtyckiego Kromlech (wygięty kamień) – krąg zbudowany z ustawionych pionowo kamieni, często wokół grobowca lub miejsca kultu. Stawiane były w neolicie oraz w epoce brązu, najczęściej na terenach Europy, Afryki i Azji – pierwsze kamienne kręgi  pojawiły się w drugiej połowie IV tysiąclecia p.n.e. Było to najprawdopodobniej miejsce kultu i zebrań plemiennych. Do najbardziej znanych należy Stonehenge .

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer