You are here

2015-03-05

Polish
Treść: 

Wczoraj pojechalismy z Tulum do Cobe na kilkugodzinną wycieczkę lokalnym autobusem. Jest to kompleks ruin, skrywający podobno największą piramidę Jukatanu, na którą, co ważne, można bez problemu się wspiąć. Trzeba przyznać, że miejsce, w którym położone są pozostałości tego miasta Majów, jest fajnie usytuowane w dżungli.

Turystów jest stosunkowo niewielu, więc zwiedzanie jest naprawdę klimatyczne, a męczycącym jest jedynie wejście na Nochoch Mul - 42-metrową piramidę. Po wyjściu z kompleksu okazuje się, że najbliższy autobus odjeżdża dopiero za 5 godzin. Wygląda na to, że większość zwiedzających to członkowie zorganizowanych grup, które przybyły tu turystycznymi autokarami.

Próby złapania stopa spełzły na niczym, więc leniwie, popijając sodę, czekamy na lokalny transport. Za WC służą nam przydrożne zarośla. Powrót do Tulum i kolejny wieczór na jednej z pięknych plaż.

Tulum jest miejscem w prekolumbijskie Maya murem miasta służącą jako ważny port dla Coba  Te ruiny znajdują się na 12-metrów (39 stóp), wysokie klify, wzdłuż wschodniego wybrzeża Jukatan na Morzu Karaibskim , w stanie Quintana Roo , Meksyk .Tulum był jednym z ostatnich miast zamieszkałych i zbudowane przez Majów.Istnieją trzy główne budowle w Tulum. El Castillo, Świątynia Freski i Świątynia Malejąco Boga.

Costa Maya jest małą osadą turystyczną w gminie Othón P. Blanco w stanie Quintana Roo , z jednej strony ograniczoniczone Morzem Karaibskim  od  wschodu. To miasto jest blisko Chetumal (stolicy stanu) na granicy z Belize . Obszar ten jest na ogół słabo rozwinięty, ale rozwija się szybko i gwałtownie po wybudowaniu dużego molo gdzie mogą cumować duże statki pasażerskie. Costa Maya stanowią dwie małe wioski - Mahahual i Xcalak - rozciągają się od Xcalak na południu do granicy południowej Sian Ka'an na północy, w odległości około 100 kilometrów (62 mil).Port Costa Maya ma nowe i nowoczesne centrum handlowe turystyczne. Centrum posiada centralny plac który składa sie z basenów morskich i barów "pływających". Istnieje kilka sklepów jubilerskich i wiele małych sklepów z pamiątkami. Generalnie jest otwarty tylko dla pasażerów statków wycieczkowych.

 

Copyrights by CC&RM