You are here

Megality

"Polskie Piramidy" na Kujawach.

Polish

Budowle megalityczne na terenie Polski są związane z występowaniem dwóch kultur: pucharów lejkowatych (4200 – 3000 lat p.n.e.) i późniejszej amfor kulistych.

1.      Kultura pucharów lejkowatych

Grobowce te charakteryzują się długimi, bezkomorowymi kopcami ziemnymi, zwane kopcami kujawskimi. Miały one kształt wydłużonego trapezu zbliżonego do trójkąta, szerokość podstawy od 6-15 metrów, długość od 40 do 150 metrów, a pierwotna wysokość szacowana jest na ok. 3 m. Obstawa grobowca zrobiona była z dużych głazów. W najszerszej części budowli, zwanej podstawą lub czołem grobowca, znajdował się pojedynczy zazwyczaj grób, czasem jednak również więcej pochówków. Między grobem a kamieniami podstawy znajdowało się niekiedy sanktuarium (świątynia grobowa). Grobowce kujawskie wznoszono w okresie od IV-III tysiąclecia p.n.e. Najbardziej znane znajdują się obecnie w Sarnowie i Wietrzychowicach oraz w miejscowości Gaj na Kujawach, a także w okolicy Łupawy na Pomorzu. Podobne struktury znajdują się także na Pomorzu Zachodnim w okolicach Dolic (Krępcewo, Pomietów), Koszalina oraz Przelewic (Krzynki). 

  Wietrzychowice grobowiec nr 3 od tyłu (przypomina ogromną anakondę)      

Cywilizacje Megalityczne

Polish

Megalit – duży, nieobrobiony lub częściowo obrobiony kamień stanowiący samodzielną budowlę lub element większej budowli z takich kamieni (wykonanej bez użycia zaprawy), o charakterze kultowym, grobowym lub (prawdopodobnie) związanymi z obserwacjami astronomicznymi, wzniesiony w czasach prehistorycznych. Termin “megalit” ( z greckiego: mega – duży, lithos – kamień ).Wszystkie wielkie pomniki megalityczne Europy pochodzą z epoki neolitu (neuolit- słowo pochodzenia greckiego - końcowy okres epoki kamienia, w podziale epok znajduje się miedzy mezolitem i epoką brązu. Początek neolitu datuje się na naszych ziemiach na ok. 4 tys. lat p.n.e., a kres na ok. 1700 r. p.n.e. Epoka ta stanowiła zasadniczy zwrot w życiu człowieka dzięki ostatecznemu ugruntowaniu się rolnictwa.

Copyrights by CC&RM