You are here

Galeria

Prekolumbijskie Piramidy

Wstęp: 

Cywilizacje prekolumbijskie te najbardziej znane to: Majowie, Aztekowie, Inkowie, ale również inne takie jak Olmekowie, Toltekowie, Zapotekowie, Chavinowie, Mocheinowie. Zajmowali tereny dzisiejszego Meksyku, Gwatemali, Hondurasu, a w Ameryce Południowej: Peru, Chile, Boliwii, Ekwadoru, Kolumbii. Stworzyli kulturę niezwykle bogatą, tajemniczą, trudną – dla nas – do pojęcia i pełną kontrastów. Nie każda z wyżej wymienionych pozostawiła materiały piśmienne, czy przedmioty materialne, których rola, geneza i cel wytworzenia są do końca jasne, dlatego badacze do dziś nie mają jednego zdania na ich temat.

 Piramida Czarownika Uxmal

 

Polish

Narodowe Muzeum Antropologii w Meksyku cz. III

Wstęp: 

Jak bardzo byśmy nie lubili chodzić po muzeach, Museo Nacional de Antropologia w Meksyku trzeba zobaczyć!

Fontanna w Muzaum Antopologicznym w Meksyku

Polish

Wiedeń

Wstęp: 

Wiedeń - stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy. Historyczne centrum miasta, pełne zabytków ze wszystkich epok historycznych z przewagą XIX-wiecznego historyzmu i secesji przełomu XIX i XX w., zostało w 2001 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Wiedeń oficjalnie podzielony jest na 23 dzielnice. Obszar metropolitalny Wiednia liczy, według danych z 2007 ok. 2,3 mln mieszkańców. Wiedeń jest znaczącym ośrodkiem kultury europejskiej. Oprócz licznych muzeów, teatrów i galerii sztuki, znajduje się tu gmach opery z 1861 roku, i klasycystyczny budynek Filharmonii z 1842 roku.

 

Polish

Praga - stara i piękna cz. II.

Polish

Adrspach - skalne miasto Czechy

Wstęp: 

Skały Adrszpaskie znajdują się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrszpach. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.
W
iedza o Skalnych Miastach przez długie lata , leżących w okolicach Teplic nad Metują i Adrszpachu, była stosunkowo niewielka. Dopiero około roku 1700 z sąsiedniego Śląska zaczęli przybywać do Adrszpachu pierwsi pionierzy turystyki. Najstarszy wizerunek Skał Adrszpaskich pochodzi z roku 1739.Wiele znaczących postaci historycznych podziwiało Skalne Miasta w Adrszpachu i Teplicach. Między innymi królowa pruska Luisa, król polski i kurfirst saski Fryderyk August, cesarz Józef II, cesarz austriacki Karol i wielu innych.W roku 1824 wśród skał wybuchł wielki pożar lasu trwający kilka tygodni, który zniszczył prawie całą roślinność leśną. Dopiero wówczas skalne labirynty stały się bardziej dostępne, a właściciele tych ziem rozpoczęli budowanie pierwszej sieci szlaków turystycznych zarówno w Adrszpachu.


Polish

Jaskinia Punkiewna

Wstęp: 

Morawski Kras to malownicza kraina położona na północ od Brna. Na jego terenie znajduje się ogromna ilość jaskiń oraz wiele głębokich przepaści. Obecnie tylko pięć z tych jaskiń jest udostępnionych zwiedzającym, w tym uważana za najciekawszą, a na pewno najpopularniejsza – Jaskinia Punkevní. Będąc tutaj warto również zajrzeć w oczy Przepaści Macocha, będącej najgłębszym tego typu lejem krasowym w Czechach.

Jadąc z Polski do Morawskiego Krasu, najlepiej kierować się na Ołomuniec, a stamtąd autostradą na Brno. Mniej więcej na wysokości Wyszkowa (Vyškov) trzeba zjechać z autostrady i kierować się na Wilemowice (Vilémovice).

Wijącą się zboczem drogą dojeżdżamy na szczyt wzgórza w pobliżu Przepaści Macocha. Znajdują się tu schronisko, restauracja i sklep z pamiątkami. Stąd odjeżdża również kolejka linowa, którą można dojechać niemal pod wejście jaskini. Jest to jednak dość blisko, więc kto ma zdrowe nogi, ten może tam zejść w ciągu około 20 minut niebieskim szlakiem (około 2 km).

Polish

Jaskinia Katarzyńska

Wstęp: 

Dzisiejszy dzień spędziliśmy w całości u naszych czeskich sąsiadów. Wybraliśmy się na 13 godzinną wycieczkę do Morawskiego Krasu wykupioną w Kudowskim biurze podróży - dobre wyjście nawet jak się ma samochód. Wycieczka bardzo dobrze zorganizowana, cena nie wygórowana - 70 zł plus 440 koron czeskich na miejscu bilety wstępu. Plusy takiej zorganizowanej wycieczki to nie tylko brak martwienia się czy będzie gdzie zaparkować ;) Wyjazd mieliśmy o 7.40 spod uzdrowiska Polonia- centrum miasteczka. O tej godzinie spotykają się tu autokary odjeżdżające w różnych kierunkach- było z 6 czy 7 autokarów, większość do Pragi. Zbierają one klientów biur z różnych okolicznych miejscowości i w Kudowie Zdroju jest ostatni przystanek przed Czechami. W Kudowie jest parę biur podróży oferujących różne wycieczki (przebieg i ceny wszędzie takie same), my korzystaliśmy z SzopenTour (http://www.szopen-tour.pl/) i byliśmy zadowoleni. Bardzo miły pan przewodnik Darek z ogromną wiedzą, pasją i humorem zarażał nas miłością do Czechów i ich kraju. Od granicy z Polski na Morawy jest jednak trochę kilometrów, droga zajęła nam około 3h. W planie było zwiedzanie tylko dwóch z 5 udostępnionych do zwiedzania jaskiń Morawskiego Krasu - Jaskini Katarzyńskiej i Jaskini Punkvy (wszystkich jest tu koło 1100). Do każdej z tych jaskiń trzeba oprócz biletów wstępu dokupić opłatę za fotografowanie w wysokości 40 Koron. Uczestniczenie w wycieczce zorganizowanej ma też ten plus, że mieliśmy rezerwację biletów i przewodnika na konkretną godzinę - jak się później okazało indywidualni turyści często nie są wpuszczani do jaskiń ze względu na brak biletów.

Trasa zwiedzania jaskini ma 580 metrów, trwa to około 40 minut. Pierwsza komora po wejściu do jaskini jest największą podziemną katedrą w Czechach - ma wymiary 97 m na 44 m i 20 metrów wysokości, robi niesamowite wrażenie, szczególnie podczas koncertów, które tutaj się odbywają. Jaskinia ta ma specyficzny mikroklimat wolny od alergenów, stałą temperaturę około 8 stopni i 99% wilgotności, oddycha się bardzo przyjemnie ;) W miesiącach zimowych jaskinia jest zamknięta dla zwiedzających i jest ostoją dla nietoperzy.
 
Kolejnym punktem wycieczki był przejazd vlaczkiem- ekologicznym małym pociągiem dla turystów pod wejście do jaskini Punkvy i wjazd wyciągiem wagonikowym na górę przepaści Macochy. Można też oczywiście przejść się szlakiem na własnych nogach.
Cała Jaskinia Punkvy wraz z częścią podwodną ma głębokość (od wierzchołka przepaści Macochy 187,5 metra). Ale dopiero stojąc na dole, tam gdzie wyżej widoczni ludzie, można poczuć to niesamowite miejsce. Dopiero tam przepaść robi niesamowite wrażenie. Wejście na dno przepaści jest jedną z części trasy zwiedzania jaskini, więc nie obejdzie się bez zwiedzania wnętrza.Po zwiedzaniu jaskini czas na podziemny rejs rzeką Punkvą w jaskini. Łódeczki są 18 osobowe, wpływają do dosyć niskich przejść, tak więc trzeba uważać na głowy ;) Woda jest czysta i przejrzysta, głębokość dochodzi do 40 metrów. Czas płynięcia około 20 minut, a wypływa się tu:
Polish

Praga - stara i piękna cz. I.

Wstęp: 

Która Praga jest ciekawsza i piękniejsza:

  • Na lewym brzegu wznoszą się Hradczany, słynny Praski Hrad, z zamkami, pałacami, świątyniami o niezwykłej urodzie. Na lewym brzegu leży Mala Strana, o malowniczych wąskich uliczkach i uroczych ogrodach.Przeurocza jest wyspa Kampa, z rzeka Čertovką i domami wyrastającymi z wody, jak w Wenecji.
  • Na prawym brzegu Stare Miasto ze wspaniałym ratuszem i niezliczonymi zabytkami architektury. Jozefov - żydowska dzielnica ze starym cmentarzem i kilkoma synagogami. Nowe Miasto, Plac Wacława, czyli słynne Vaclavskie Namesti - ruchliwe centrum miasta, Muzeum Narodowe, Teatr Narodowy. Na prawym brzegu rozciągają się także ogrody Vyszehradu. Jeśli ktoś chce się kierować metryką warto, aby widział, że najstarsze jest Stare Miasto, bo powstało w 1232 roku, Mala Strana - w 1257 roku, Hradczany na początku XIV wieku i Nowe Miasto - w 1348 roku. Praga w przeszłości to były aż cztery miasta, otoczone murami i posiadające swoje własne przywileje. Tak naprawdę tych miast było pięć, bo istniała przecież specjalna dzielnica żydowska, Jozefov, z własnym ratuszem i własnymi władzami.

Polish

Leh - Indie

Wstęp: 

Zdecydowanie polecam, miejsce warte dłuższego pobytu, wyluzowania się i odpoczynku, a jednocześnie okolica zachęca do aktywnego spędzania czasu. Leh to zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc, jakie można znaleźć w Indiach. Cisza, spokój, wyluzowani  ludzie, klimat tybetańskich bazarów i najlepsze momosy na świecie . Doskonała baza wypadowa w góry a poczucie izolacji, przebywania w lokalizacji tak daleko odalonej od reszty cywilizacji i świata jest niesamowite.

Polish

Wyspa Isla de la Plata

Wstęp: 

W Parku Narodowym Machalilla na Isla de la Plata ukształtował się unikalny w regionie ekosystem. Ilość turystów w parku jest ograniczona i przed wejściem otrzymuje się informację od przewodnika z którego szlaku należy skorzystać… Pierwszy biegnie wzdłuż wybrzeża wyspy z widokami na skaliste klify i można tu natknąć się na głuptaki czteronogie, albatrosy i lwy morskie, na drugim zaś można spotkać fregaty i głuptaki niebieskonogie, zamieszkujące między innymi wyspy Galapagos. Od czerwca do września płynąc na wyspę można spotkać jeszcze jedną atrakcję, wieloryby, które są niemalże na wyciągnięcie ręki! W tym okresie trwa sezon godowy humbaków i systematycznie wynurzają się one z wody w pobliżu mijających ich statków. Uwierzcie, przeżycie niesamowite

Będąc w Ekwadorze zatrzymaliśmy się w Puerto Lopez, małej osadzie rybackiej leżącej nad Pacyfikiem. To tu, każdego dnia z czarnych plaż, wyruszają łodzie rybackie i turystyczne w kierunku wyspy Isla de la Plata, nazywaną ‘’Galapagos dla ubogich’’. Czy rzeczywiście to porównanie jest prawdziwe? Powiem tak, sama wyspa to suchy las tropikalny i nie zrobiła na mnie zbyt dużego wrażenia, jednak warto popłynąć tam ze względu na zamieszkałe tu ptactwo.


Polish

Pages

Copyrights by CC&RM